Sektor za nauku i tehnologije vrši poslove i zadatke koji se odnose na: planiranje i koordiniranje aktivnosti u oblasti nauke i tehnologija; organizaciju i razvoj naučno-istraživačkog i istraživačko-razvojnog rada; podsticanje fundamentalnih i primijenjenih istraživanja; razvoj investicionih tehnologija; razvoj naučno – istraživačke i istraživačko-razvojne infrastrukture i naučnog kadra; praćenje inovacija, razvoja i unapređenja tehnologija; razvoj akademske i bibliotečke mreže; praćenje stanja i propisa u oblasti zaštite autorskih prava, intelektualne i industrijske svojine, te informacijsko-komunikacijskih tehnologija, umjetne inteligencije i pametne specijalizacije; kreiranje i unapređenje baza podataka naučnih institucija, naučnog kadra, naučnih projekata i infrastrukturnih ulaganja u Federaciji BiH; analizu i praćenje razvoja informacionog društva, te informacione sigurnosti u Federaciji Bosne i Hercegovine; programe i projekte u oblasti međunarodne multilateralne i bilateralne naučno-tehnološke saradnje; pristup međunarodnim bazama podataka relevantnim za oblast nauke i tehnologija; iniciranje, učešće u izradi i praćenje implementacije politika, strategija i akcionih planova, te zakona i drugih propisa u oblasti nauke, tehnologija i informacionog društva; planiranje, analizu i nadzor nad utroškom sredstava tekućih transfera za finansiranje nauke i tehnologija; pitanja vezana za ograničenu upotrebu genetski modificiranih organizama u kontrolisanom zatvorenom sistemu; provođenje evaluacije učinaka/efekata dodijeljenih sredstava tekućih transfera; pripremu, realizaciju i evaluaciju programa i projekata iz oblasti nauke i tehnologija u cilju njihovog unapređenja; utvrđivanje kriterija i sprovođenje postupaka javnih poziva i konkursa za dodjelu podrške programima i projektima u oblasti naučno-istraživačkog i istraživačko-razvojnog rada; vođenje postupaka i izdavanje odgovarajućih akata iz djelokruga rada Sektora; druge poslove koji se odnose na pitanja iz nadležnosti Sektora.
Poslovi Sektora vrše se u okviru unutrašnjih organizacionih jedinica i to:
a) Odsjek za nauku vrši poslove i zadatke koji se odnose na: planiranje i koordiniranje aktivnosti u oblasti nauke; organizaciju i razvoj naučno-istraživačkog rada; podsticanje fundamentalnih i primijenjenih istraživanja; naučno-istraživačke projekte usmjerene na postizanju doktorata i objave radova u referentnim naučnim časopisima i bazama podataka; razvoj naučnih ustanova i naučnog kadra, poticanje i jačanje međunarodne bilateralne naučno-tehnološke saradnje iz oblasti nauke; razvoj izdavačke djelatnosti u oblasti nauke; praćenje stanja i propisa u oblasti nauke, zaštite autorskih prava, intelektualne i industrijske svojine; iniciranje, učešće u izradi i praćenje implementacije politika, strategija i akcionih planova, te zakona i drugih propisa u oblasti nauke; utvrđivanje kriterija i sprovođenje postupaka javnih poziva i konkursa za dodjelu podrške programima i projektima u oblasti naučno-istraživačkog rada; analizu i praćenje stanja i razvoja naučnih i visokoškolskih ustanova u Federaciji BiH; planiranje, analizu i nadzor nad utroškom sredstava tekućih transfera za finansiranje nauke i tehnologija; provođenje evaluacije učinaka/efekata dodijeljenih sredstava tekućih transfera; pripremu, realizaciju i evaluaciju programa i projekata iz oblasti nauke i tehnologija u cilju njihovog unapređenja; vođenje postupaka i izdavanje odgovarajućih akata iz djelokruga rada Odsjeka; druge poslove koji se odnose na pitanja iz nadležnosti Odsjeka.
b) Odsjek za tehnologije vrši poslove i zadatke koji se odnose na: planiranje i koordiniranje aktivnosti u oblasti tehnologija i informacionog društva; organizaciju i razvoj istraživačko-razvojnog rada; razvoj investicionih tehnologija, istraživačko-razvojnih projekata i vezu sa privredom; razvoj istraživačko-razvojne infrastrukture, praćenje inovacija, razvoja i unapređenja tehnologija; razvoj naučnih ustanova i naučnog kadra, poticanje i jačanje multiratelarne međunarodne saradnje iz oblasti nauke; kreiranje i unapređenje baza podataka o stanju nauke u Federaciji BiH; praćenje stanja i propisa u oblasti naučno-tehnološke saradnje, te informacijsko-komunikacijskih tehnologija; iniciranje, učešće u izradi i praćenje implementacije politika, strategija i akcionih planova, te zakona i drugih propisa u oblasti naučno-tehnološkog rada, informacionog društva, umjetne inteligencije i pametne specijalizacije; utvrđivanje kriterija i sprovođenje postupaka javnih poziva i konkursa za dodjelu podrške programima i projektima u oblasti istraživačko-razvojnog rada; analizu i praćenje razvoja informacionog društva, akademske i bibliotečke mreže, te informacione sigurnosti u Federaciji BiH; pitanja vezana za ograničenu upotrebu genetski modificiranih organizama u kontrolisanom zatvorenom sistemu; planiranje, analizu i nadzor nad utroškom sredstava tekućih transfera za finansiranje nauke i tehnologija; provođenje evaluacije učinaka/efekata dodijeljenih sredstava tekućih transfera; pripremu, realizaciju i evaluaciju programa i projekata iz oblasti nauke i tehnologija u cilju njihovog unapređenja; vođenje postupaka i izdavanje odgovarajućih akata iz djelokruga rada Odsjeka; druge poslove koji se odnose na pitanja iz nadležnosti Odsjeka.
Pomoćnik ministrice: Marko Antonio Brkić
Kontakt telefoni Sektora: 036 355 718; 036 355 719; 036 355 740; 036 355 716; 036 355 708
E-mail: info@fmon.gov.ba; kabinet@fmon.gov.ba
FMON podržao NUB i druge institucije nauke i kulture od značaja za BiH sa 900 hiljada KM
12. 11. 2024.Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke osiguralo je značajnu finansijsku podršku Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci Bosne i Hercegovine, kao i drugim institucijama kulture i nauke od državnog značaja, s ciljem očuvanja i promocije bogatog kulturnog i naučnog naslijeđa Bosne i Hercegovine.
U organizaciji Naučnog društva “Vladimir Prelog” iz Sarajeva, a pod pokroviteljstvom Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke održana je naučna konferencija “Matematika i primjene”, na kojoj je učestvovalo 103 učenika iz više od 20 gradova iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije. Konferencija je okupila mlade talentovane učesnike, koji su kroz različite radne sesije razmjenjivali znanje i iskustva o matematici i njenim primjenama.
Čestitka povodom Svjetskog dana nauke za mir i razvoj – 10. novembar/studeni
8. 11. 2024.Povodom obilježavanja Svjetskog dana nauke za mir i razvoj, koji se svake godine slavi 10. novembra/studenog pod pokroviteljstvom UNESCO-a, Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, zajedno s ministricom prof. dr. Jasnom Duraković, želi izraziti zahvalnost i čestitke svim članovima akademske i naučne zajednice. Tim povodom, upućujemo čestitku sljedećeg sadržaja:
FMON poziva na hitno donošenje odluka za osiguranje nesmetanog rada NUB-a BiH
30. 10. 2024.S obzirom na činjenicu da još uvijek nemamo riješen pravni status Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH, te svjedočimo sve većim problemima na koje nailaze šira naučna i akademska zajednica, a koji su direktna posljedica nemogućnosti uposlenika NUB-a BIH da bez potpisnika pružaju usluge iz svog djelokruga rada, FMON je kontinuirano u intenzivnoj komunikaciji sa svim nivoima vlasti, kao i sa međunarodnim zvaničnicima kako bi se što prije riješio status NUB-a BIH.
FMON podupire proučavanje, razvoj i razumijevanje umjetne inteligencije u BiH
29. 10. 2024.Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti daje svoj doprinos proučavanju, razvoju i razumijevanju umjetne inteligencije i njezinoj primjeni u svakodnevnom životu.