Sektor za nauku i tehnologije vrši poslove i zadatke koji se odnose na: planiranje i koordiniranje aktivnosti u oblasti nauke i tehnologija; organizaciju i razvoj naučno-istraživačkog i istraživačko-razvojnog rada; podsticanje fundamentalnih i primijenjenih istraživanja; razvoj investicionih tehnologija; razvoj naučno – istraživačke i istraživačko-razvojne infrastrukture i naučnog kadra; praćenje inovacija, razvoja i unapređenja tehnologija; razvoj akademske i bibliotečke mreže; praćenje stanja i propisa u oblasti zaštite autorskih prava, intelektualne i industrijske svojine, te informacijsko-komunikacijskih tehnologija, umjetne inteligencije i pametne specijalizacije; kreiranje i unapređenje baza podataka naučnih institucija, naučnog kadra, naučnih projekata i infrastrukturnih ulaganja u Federaciji BiH; analizu i praćenje razvoja informacionog društva, te informacione sigurnosti u Federaciji Bosne i Hercegovine; programe i projekte u oblasti međunarodne multilateralne i bilateralne naučno-tehnološke saradnje; pristup međunarodnim bazama podataka relevantnim za oblast nauke i tehnologija; iniciranje, učešće u izradi i praćenje implementacije politika, strategija i akcionih planova, te zakona i drugih propisa u oblasti nauke, tehnologija i informacionog društva; planiranje, analizu i nadzor nad utroškom sredstava tekućih transfera za finansiranje nauke i tehnologija; pitanja vezana za ograničenu upotrebu genetski modificiranih organizama u kontrolisanom zatvorenom sistemu; provođenje evaluacije učinaka/efekata dodijeljenih sredstava tekućih transfera; pripremu, realizaciju i evaluaciju programa i projekata iz oblasti nauke i tehnologija u cilju njihovog unapređenja; utvrđivanje kriterija i sprovođenje postupaka javnih poziva i konkursa za dodjelu podrške programima i projektima u oblasti naučno-istraživačkog i istraživačko-razvojnog rada; vođenje postupaka i izdavanje odgovarajućih akata iz djelokruga rada Sektora; druge poslove koji se odnose na pitanja iz nadležnosti Sektora.
Poslovi Sektora vrše se u okviru unutrašnjih organizacionih jedinica i to:
a) Odsjek za nauku vrši poslove i zadatke koji se odnose na: planiranje i koordiniranje aktivnosti u oblasti nauke; organizaciju i razvoj naučno-istraživačkog rada; podsticanje fundamentalnih i primijenjenih istraživanja; naučno-istraživačke projekte usmjerene na postizanju doktorata i objave radova u referentnim naučnim časopisima i bazama podataka; razvoj naučnih ustanova i naučnog kadra, poticanje i jačanje međunarodne bilateralne naučno-tehnološke saradnje iz oblasti nauke; razvoj izdavačke djelatnosti u oblasti nauke; praćenje stanja i propisa u oblasti nauke, zaštite autorskih prava, intelektualne i industrijske svojine; iniciranje, učešće u izradi i praćenje implementacije politika, strategija i akcionih planova, te zakona i drugih propisa u oblasti nauke; utvrđivanje kriterija i sprovođenje postupaka javnih poziva i konkursa za dodjelu podrške programima i projektima u oblasti naučno-istraživačkog rada; analizu i praćenje stanja i razvoja naučnih i visokoškolskih ustanova u Federaciji BiH; planiranje, analizu i nadzor nad utroškom sredstava tekućih transfera za finansiranje nauke i tehnologija; provođenje evaluacije učinaka/efekata dodijeljenih sredstava tekućih transfera; pripremu, realizaciju i evaluaciju programa i projekata iz oblasti nauke i tehnologija u cilju njihovog unapređenja; vođenje postupaka i izdavanje odgovarajućih akata iz djelokruga rada Odsjeka; druge poslove koji se odnose na pitanja iz nadležnosti Odsjeka.
b) Odsjek za tehnologije vrši poslove i zadatke koji se odnose na: planiranje i koordiniranje aktivnosti u oblasti tehnologija i informacionog društva; organizaciju i razvoj istraživačko-razvojnog rada; razvoj investicionih tehnologija, istraživačko-razvojnih projekata i vezu sa privredom; razvoj istraživačko-razvojne infrastrukture, praćenje inovacija, razvoja i unapređenja tehnologija; razvoj naučnih ustanova i naučnog kadra, poticanje i jačanje multiratelarne međunarodne saradnje iz oblasti nauke; kreiranje i unapređenje baza podataka o stanju nauke u Federaciji BiH; praćenje stanja i propisa u oblasti naučno-tehnološke saradnje, te informacijsko-komunikacijskih tehnologija; iniciranje, učešće u izradi i praćenje implementacije politika, strategija i akcionih planova, te zakona i drugih propisa u oblasti naučno-tehnološkog rada, informacionog društva, umjetne inteligencije i pametne specijalizacije; utvrđivanje kriterija i sprovođenje postupaka javnih poziva i konkursa za dodjelu podrške programima i projektima u oblasti istraživačko-razvojnog rada; analizu i praćenje razvoja informacionog društva, akademske i bibliotečke mreže, te informacione sigurnosti u Federaciji BiH; pitanja vezana za ograničenu upotrebu genetski modificiranih organizama u kontrolisanom zatvorenom sistemu; planiranje, analizu i nadzor nad utroškom sredstava tekućih transfera za finansiranje nauke i tehnologija; provođenje evaluacije učinaka/efekata dodijeljenih sredstava tekućih transfera; pripremu, realizaciju i evaluaciju programa i projekata iz oblasti nauke i tehnologija u cilju njihovog unapređenja; vođenje postupaka i izdavanje odgovarajućih akata iz djelokruga rada Odsjeka; druge poslove koji se odnose na pitanja iz nadležnosti Odsjeka.
Pomoćnik ministrice: Marko Antonio Brkić
Kontakt telefoni Sektora: 036 355 717; 036 355 718; 036 355 719; 036 355 740; 036 355 716; 036 355 708
E-mail: info@fmon.gov.ba; kabinet@fmon.gov.ba
FMON uputilo saučešće povodom smrti profesorice Melihe Alić
25. 3. 2025.Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, zajedno s ministricom prof. dr. Jasnom Duraković, izražava duboko saučešće porodici, prijateljima i kolegama povodom smrti bivše ministrice, profesorice Melihe Alić.
Federalna ministrica obrazovanja i nauke, prof. dr. Jasna Duraković, obratila se pismom svim univerzitetskim nastavnicima i istraživačima s važećim naučno-nastavnim i naučnim zvanjima, kako onima s područja Federacije BiH tako i istraživačima u dijaspori porijeklom iz BiH, nosiocima počasnog zvanja profesora emeritusa i redovnim i dopisnim članovima Akademije nauka i umjetnosti BiH u cilju podizanja kvalitete naučnih recenzija s pozivom da se prijave za uvrštavanje na Listu akademskih recenzenata, ili skraćeno LAR. Pismo ministrice Duraković prenosimo u cijelosti.
Ministrica Duraković prisustvovala predstavljanju projekata NUB-a BiH
12. 3. 2025.Federalna ministrica obrazovanja i nauke prof. dr. Jasna Duraković prisustvovala je danas, u Sarajevu, predstavljanju rezultata dva značajna projekta Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine – "Digitalizacija pisanog kulturnog naslijeđa iz fondova NUB-a BiH" i "Uspostava digitalne biblioteke pisanog kulturnog naslijeđa NUB-a BiH".
Obavijest o organizaciji znanstveno-stručne konferencije “Digitalizacija u zelenoj ekonomiji”
12. 3. 2025.INTERA Tehnološki Park organizira znanstveno-stručnu konferenciju "Digitalizacija u zelenoj ekonomiji" koja će se održati 22. svibnja 2025. godine. Ovaj događaj okupit će stručnu i akademsku zajednicu s ciljem razmjene znanja i iskustava o primjeni digitalnih tehnologija u kontekstu održivog razvoja i zelene ekonomije.
Održan sastanak o finansiranju institucija nauke i kulture od značaja za Bosnu i Hercegovinu
7. 3. 2025.U Sarajevu je danas održan sastanak na kojem su sudjelovali prof. dr. Jasna Duraković, federalna ministrica obrazovanja i nauke, prof. dr. Adna Mesihović, ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, te Kenan Magoda, ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo. Ključna tema sastanka bilo je finansiranje rada institucija nauke i kulture od značaja za Bosnu i Hercegovinu.
Zanica; Tematska sjednica Koordinacije ministara obrazovanja i nauke/znanosti FBiH
Mostar; Svečana ceremonija dodjela odluka najboljim učenicima u FBiH