Datum obavijesti: 12.06.2023
Ministrica Duraković je naglasila da će Ministarstvo biti otvoreno za saradnju na internacionalnom nivou, ali i upoznala atašea sa najvećim problemom u obrazovanju, s posebnim akcentom na visoko obrazovanje.
“Veliki problem je odlazak mladih iz BiH. Važno mi je da održavamo saradnju sa Turskom, zemljom koja je puno pomogla BiH, ne samo u oblasti obrazovanja. Ministarstvo ima prostora da bude podrška svim projektima koji su vezani za obrazovanje mladih. Nadležnost Ministarstva je da koordinira procese obrazovanja u FBiH, a Okvirni zakon o studentskom organiziranju i studentskom standardu je jedan od prioriteta našeg programa rada za ovaj mandatni period“, naglasila je ministrica Duraković te najavila organiziranje ministarske konferencije, gdje bi se mogla razmijeniti iskustva za određene zakonske mogućnosti neophodne u procesu reforme obrazovanja.
„U Federalnom ministarstvu obrazovanja i nauke spremni smo biti podrška za sve procese reforme obrazovanja, koji će biti važni kako za budućnosti obrazovanja u BiH, ali i za naše učenike i studente. Veća mobilnost studenata je naš prioritet i na tome ćemo intenzivno raditi u ovom mandatu“, ustvrdila je prof.dr. Duraković, ocijenivši saradnja u oblasti visokog obrazovanja sa Turskom na zavidnom nivou.
„Kroz ERASMUS projekat mnogobrojni studenti su svoje obrazovanje jednim dijelom ostvarili u Turskoj, a trenutno je u ovoj zemlji na studijima oko 430 naših studenata, dok je preko hiljadu završilo svoje studije. Radit ćemo na tome da budemo podrška i svim studentima iz Turske koji trenutno borave na studijima u BiH“, napomenula je Duraković.
Ataše za obrazovanje turske ambasade u BiH je naveo mogućnosti zajedničke saradnje, s akcentom da se više novca ulaže u obrazovanje, naglasivši prioritetnim uspostavljanje međunarodne saradnje sa BiH te povećanje broja međunarodnih studenata u Turskoj za 30%.
“Odnos naše dvije zemlje je prijateljski, a obrazovanje je najvažniji segment za širenje te saradnje. Vjerujemo da nakon pauze od četiri godine nije lako ponovo uspostaviti adekvatan sistem, ali mi smo tu za podršku u svim projektima koji su vezani za obrazovanje. Raduje nas Vaša volja i motivacija za saradnju, a mi želimo ostvariti još bolje odnose sa BiH. Trenutno je u Turskoj na internacionalnim studijima 148 hiljada stranih studenata, a radimo na afirmaciji ideje da se, nakon završetka studija, studenti vrate i svoje stečeno znanje upotrijebe u razvoj svojih zemalja“, ustvrdio je g. dr. Faruk Berato Akçeşme te naveo da je 2500 turskih studenata diplomiralo u BiH, dok ih je oko 800 na studijima u BiH, i to većina na IUS univerzitetu u Sarajevu.
„Želimo ostvariti veću saradnju i sa drugim univerzitetima u BiH, a bitno je da povežemo studente i u kontekstu saradnje na projektima. Otvoreni smo za projekte za studente, kao i srednjoškolce da se educiraju u Turskoj, s obzirom da i ove godine imamo programe koji omogućavaju učenicima da završe svoje srednjoškolsko obrazovanje u Turskoj”, napomenuo je ataše za obrazovanje Ambasade Turske u BiH.
Na sastanku je naglašena želja da se saradnja u obrazovanju nastavi, a turska ambasada je spremna biti suorganizator kako ministarske konferencije koju Ministarstvo planira organizirati do kraja godine, tako i u svim projektima važnim za uspostavljanje saradnje dvije zemlje iz oblasti obrazovanja.