Datum obavijesti: 01.06.2023
Za prvu službenu posjetu jednoj školi izabrali ste „Prvu osnovnu školu“ u Stocu. Šta je povod Vašeg dolaska?
Odlučila sam da moja prva posjeta jednoj školi bude u Stocu. FMON je u okviru svog programa „Podrška programima razvijanja funkcionalnih znanja i vještina djece predškolskog uzrasta i učenika osnovnih i srednjih škola“ podržalo opremanje kabineta u školama savremenim učilima i pomagalima. U Prvoj osnovnoj školi Stolac opremili smo kabinet biologije. To je jedan od razloga mog dolaska. Drugi je što želim dati podršku učenicima i mladim ljudima jer smatram da je budućnost Bosne i Hercegovine upravo u mladima. Ova posjeta ima za mene i sentimentalno značenje. Moj rahmetli otac Nijaz Duraković bio je učenik ove škole, a škola je iznjedrila i mnoge druge velike ličnosti našeg društva, na šta sam jako ponosna.
Obrazovanje nam je na koljenima. Koliko je važno ulagati u obrazovanje?
Ulaganje u obrazovanje nije samo investicija u pojedince, već i u budućnost društva. Kvalitetno obrazovanje stvara temelj za napredak, razumijevanje i rješavanje problema. Obrazovanje omogućava pojedincima da preuzmu aktivnu ulogu u društvu, otvarajući vrata boljim prilikama za zapošljavanje i napredovanje. Pruža jednake mogućnosti i doprinosi smanjenju društvenih nejednakosti, što je Bosni i Hercegovini izuzetno potrebno. Svaka marka uložena u obrazovanje zasigurno je dobro investirana. Puno je problema tu, ali truditi ćemo se da koliko god je to moguće podstaknemo i pomognemo obrazovni proces.
Posjetili ste i Gradsku biblioteku „Mehmedalija Mak Dizdar“, koja djeluje u okviru UG „Iskra“, koji projekt se i sami podržali. Kakav ste utisak stekli o njenom radu?
Imati na ovako malom prostoru oko 25 000 knjiga, je samo po sebi impozantno. Želim da pohvalim rad UG „Iskra“ jer smatram da rade izrazito društveno koristan rad. Knjige su kod nas na žalost još uvijek jako skupe i jedino na ovaj način pisana riječ može doći do svih građana. Smatram da čitanjem razvijate sposobnost dugotrajnog usredotočenja, što može biti korisno u svakodnevnim aktivnostima i obavezama. Ovom prilikom sam simbolički Biblioteci poklonila i moju novu knjigu „Krizna komunikacija - Upravljanje u krizama“
U HNK se u osnovnoj školi predmet Informatika izučava samo u dva razreda, dok recimo predmet Vjeronauka učenici imaju od prvog do devetog razreda. Kako vi gledate na to?
Obrazovne i predmetne politike su na kantonalnom nivou. FMON tu nema uticaja, ali lično smatram da je izrazito bitno podsticati i podržavati reformske procese, koji trebaju da u fokus stavljaju nove tehnologije i tehnologije budućnosti. Treba težiti i razvijanju učeničkih kompetencija koje će učenike pripremiti za vrijeme i svijet koji dolazi. Informatička pismenost je jako bitna. Koncept predmetne nastave treba revidirati i težiti međupredmetnim sadržajima. Ne treba se držati grube podjele na predmete, nego treba bitne tematike međupredmetno obrađivati, a to možemo postići samo ako se odvažimo da reformišemo sistem obrazovanja.
Koja je Vaša poruka mladima u Bosni i Hercegovini?
Imam duboko povjerenje i nadu u snagu mladih, njihovu kreativnost i vizionarski duh. Oni su nositelji promjena i graditelji boljeg sutra. Danas, više nego ikad, važno je da se aktivno uključe u oblikovanje društva u kojem živimo. Mladi imaju nevjerovatan potencijal da utiču na pozitivne promjene i donesu ideje koje će oblikovati našu budućnost. Njihova energija, inovativnost i hrabrost mogu donijeti svježu perspektivu i rješenja koja će nas približiti ostvarenju najboljih društvenih ciljeva. Voljela bih da se mladi aktivno uključe u zajednicu. Da budu svjesni problema oko nas i da potraže načine kako mogu pridonijeti njihovom rješavanju.
Imam duboko povjerenje i nadu u snagu mladih, njihovu kreativnost i vizionarski duh. Oni su nositelji promjena i graditelji boljeg sutra. Danas, više nego ikad, važno je da se aktivno uključe u oblikovanje društva u kojem živimo. Mladi imaju nevjerovatan potencijal da utiču na pozitivne promjene i donesu ideje koje će oblikovati našu budućnost. Njihova energija, inovativnost i hrabrost mogu donijeti svježu perspektivu i rješenja koja će nas približiti ostvarenju najboljih društvenih ciljeva. Voljela bih da se mladi aktivno uključe u zajednicu. Da budu svjesni problema oko nas i da potraže načine kako mogu pridonijeti njihovom rješavanju. |
Volontirajte, sudjelujte u lokalnim inicijativama, organizirajte događaje i potaknite dijalog o pitanjima koja su vam važna. Vaša angažiranost može imati, u to sam sigurna, značajan uticaj na razvoj naše Bosne i Hercegovine.
Više na: https://stolacki.ba/news/read/21635