Datum obavijesti: 24.10.2022
Na skupu, koji će biti održan u Amfiteatru mostarske Kosače, sudjelovat će predstavnici Studija arheologije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru te muzejskih ustanova na području Hercegovine. Tako će Studij arheologije na mostarskom sveučilištu, od osnivanja do danas, predstaviti doc.dr.sc. Tino Tomas, dok će doc.dr.sc. Mirko Rašić, sa istoga studija i arheolog-djelatnik institucija Grada Ljubuškog govoriti o arheološkoj baštini ljubuškog kraja. Muzejske ustanove predstavit će: Dražena Džeko, ravnateljica Franjevačkog muzeja i galerije Gorica-Livno, koja će ovom prilikom prezentirati i arheološka istraživanja na području Livanjskog polja i mr. Ivana Grujić, arheolog-kustos i direktorica Muzeja Hercegovine u Trebinju, koja će govoriti o arheološkim istraživanjima na području istočne Hercegovine te mr. Edin Mulović, viši kustos, rukovodilac Odjela za arheologiju Muzeja Hercegovine Mostar. Moderator će biti: dr.sc. Goran Karanović, iz Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke/znanosti.
„Namjera nam je ovim skupom skrenuti pažnju na bogatstvo, ali i raznolikost kulturno-historijskog naslijeđa naših prostora. Naime, prostor Hercegovine je u domaćoj i međunarodnoj naučnoj javnosti odavno poznat po neprocjenjivo vrijednim arheološkim nalazima iz različitih perioda ljudske historije. No, isto tako, potrebno je nauci i struci otvoriti put da pokušaju doći do odgovora na mnoštvo pitanja koja, za sada, u mnogim slučajevima imaju uporište samo na teorijama, Dakle, potrebno je omogućiti njihovu daljnju stručnu i naučnu obradu te prezentaciju u javnosti, ali i nastavak sistematskih arheoloških istraživanja ovog područja te korištenje rezultata u kulturne, obrazovne i naučne svrhe“, ističe mr.sc. Jasmin Branković, pomoćnik ministra za nauku i tehnologije.
Podsjeća da Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke/znanosti za oblast nauke i istraživanja izdvaja značajna sredstva, od čega i za projekte u oblasti arheologije i arheoloških istraživanja u Federaciji BiH. Riječ je o različitim programima i projektima podrške, poput podrške realizaciji naučno-istraživačkih projekata i terenskih istraživanja, nabavke opreme, organizacije i učešća na domaćim i međunarodnim naučnim skupovima, štampanja monografija i časopisa, te podrške za naučno usavršavanja na postdiplomskim i doktorskim studijima, kao i za studijske ekskurzije za studente arheologije u zemlji i inozemstvu.
Kada su u pitanju visokoškolske i naučne ustanove, podrška je dodjeljivana, u prvom redu, Zemaljskom muzeju BiH i drugim muzejskim ustanovama u Federaciji Bosne i Hercegovine, odsjecima za arheologiju filozofskih fakulteta u Mostaru i Sarajevu te Akademiji nauka i umjetnosti BiH. Također, podržan je i individualni izdavačko-publicistički rad istraživača u području arheologije, a posebno je važno da su u istraživačkim i naučnim projektima sudjelovali i studenti, što je izuzetno vrijedno zbog njihove konkretne terenske prakse te daljnjeg stručnog i naučnog usavršavanja.
„Priča o arheologiji na tlu Hercegovine svjedoči o brojnim arheološkim lokalitetima i značajnim arheološkim nalazima koji potvrđuju bogatstvo i raznolikost kulturno-historijskog naslijeđa. Stoga će Ministarstvo nastaviti podržavati istraživačke i naučno-popularne projekte, koji bi se u pozitivnom smislu trebali odraziti na ukupni položaj i značaj arheologije ne samo u Hercegovini, nego i u cijeloj zemlji, te otvoriti mogućnost našim mladim istraživačima za daljnje usavršavanje i sticanje novih znanja“, navodi mr.sc. Jasmin Branković, naglašavajući značaj ovih aktivnosti i za razvoj turističkih, infrastrukturnih i privrednih potencijala te ukupne kulturne ponude ovih prostora.
Mostar; Svečana ceremonija dodjela odluka najboljim učenicima u FBiH
Mostar; Svečana ceremonija dodjele odluka znanstvenicima i istraživačima