Datum obavijesti: 05/04/2022
Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke/znanosti, u saradnji sa INTERA Tehnološkim parkom Mostar, organizira Naučno-stručnu konferenciju pod nazivom „Umjetna inteligencija u Bosni i Hercegovini - istraživanje, primjena i perspektive razvoja“. Ovaj skup, koji otvara prostor za sagledavanje aktuelnih kretanja i procesa u oblasti umjetne inteligencije na domaćem i međunarodnom planu, bit će održan idućeg četvrtka i petka, 14. i 15.04.2022. godine, u mostarskoj INTERI.
„U dva dana bit će izložena 23 rada, a očekujemo da će ova naučno-stručna konferencija dati doprinos povezivanju akademske zajednice sa realnim sektorom u Bosni i Hercegovini, te ostvarivanju vrijednih kontakata i saradnje s istraživačima i gospodarstvenicima iz inozemstva“, ističe mr.sc. Jasmin Branković, pomoćnik federalnog ministra za nauku i tehnologije.
Uz autore i koautore prijavljenih rada, konferenciji će, između ostalog, prisustvovati i učenici mostarskih srednjih škola te studenti tehničkog i informatičkog usmjerenja. Za sve one koji ne budu mogli prisustvovati, omogućit će se on-line sudjelovanje, odnosno praćenje konferencije.
„Umjetna inteligencija smatra se ključnom za digitalnu transformaciju društva i postala je prioritet EU-a, pri čemu se naglašava potreba za razvijanjem pouzdanih rješenja koja će služiti općem dobru. Na tom tragu možemo govoriti i o zaštiti stanovništva od mogućih zloupotreba umjetne inteligencije, uz potrebu razvijanja zakonodavstva i sistema koji će, u isto vrijeme, poticati inovacije, ali i očuvati sigurnost i zaštitu ljudskih prava. Činjenica jeste da zbog primjene umjetne inteligencije može doći do ukidanja određenih radnih mjesta, ali, isto tako, i otvaranja novih, koja uključuju poznavanje sofisticiranih tehnologija“, ističe mr.sc. Jasmin Branković.
Naglašava i kako se u Bosni i Hercegovini do sada nije posvećivalo dovoljno pažnje ovom rastućem tehnološkom sektoru, premda su potencijali takvih tehnologija, kao i izravna mogućnost njihove primjene unutar poslovnih procesa bosanskohercegovačkih gospodarskih subjekata izuzetno veliki.
„Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke/znanosti u ovoj godini planira budžetska sredstva za nauku i istraživanje izdvojiti za sufinansiranje naučno-istraživačkih projekata, bilateralnu naučno-tehnološku saradnju i podršku razvoju naučnog kadra, u svim naučnim oblastima, pa tako i u području umjetne inteligencije. FBiH nesumnjivo ima kvalitetnih stručnjaka i istraživača, zaposlenih na univerzitetima, institutima i tehnološkim centrima, ali kojima treba omogućiti značajna sredstva za implementaciju projekata i novih tehnologija. Progres jedne zemlje počiva na stručnjacima, a njih ćemo upravo okupiti na predstojećoj naučno-stručnoj konferenciji u Mostaru. Vjerujemo da će ovaj skup rezultirati veoma kvalitetnim naučnim i stručnim izlaganjima te novim i potpunijim osvrtom na brojna pitanja koja se tiču umjetne inteligencije, koja postaje najzanimljivije područje razvoja“, zaključuje pomoćnik ministra za nauku i tehnologije u Federalnom ministarstvu obrazovanja i nauke/znanosti.
Mostar; Svečana ceremonija dodjela odluka najboljim učenicima u FBiH
Mostar; Svečana ceremonija dodjele odluka znanstvenicima i istraživačima