Potpisani ugovori o (su)finansiranju projekata poboljšanja uvjeta rada odgojno-obrazovnih ustanova u FBiH

Datum obavijesti: 05/11/2015

U sjedištu Vlade FBiH, u Sarajevu, danas, 05.11.2015. godine, potpisani su ugovori između Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke i kantonalnih ministarstava obrazovanja o (su)finansiranju projekata „Poboljšanja uvjeta rada odgojno-obrazovnih ustanova“ iz oblasti predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja.

Ministarstvo je u Budžetu za ovu godinu osiguralo 700.000,00 KM, i to za realiziranje 32 projekta koja je kandidiralo devet kantonalna ministarstava obrazovanja (svi, osim Kantona 10), a riječ je o projektima rekonstrukcije (krova, fasade, centralnog grijanja, sanitarnog čvora, elektro instalacija, podova ili otvora), kao i projektima dogradnje, odnosno završetka rekonstrukcije ili izgradnje već započetih objekata.

Tako je za poboljšanje uvjeta rada odgojno-obrazovnih ustanova u Unsko-sanskom kantonu izdvojeno 80.920,00 KM, Posavskom – 35.000,00 KM, Tuzlanskom – 133.875,00 KM, Zeničko-dobojskom 115.251,50 KM, Bosansko-podrinjskom – 35.000,00 KM, Srednjo-bosanskom – 80.027,50 KM, Hercegovačko-neretvanskom – 62.951,00 KM te Kantonu Sarajevo – 121.975,00 i Županiji zapadno-hercegovačkoj – 35.000,00 KM.

Raspodjela sredstava izvršena je na osnovu prijedloga prioriteta kantonalnih ministarstava nadležnih za obrazovanje, koja su bila dužna predložiti projekte s područja svog kantona, i to iz više općina, a prednost su imali oni objekti koji zbog stanja dotrajalosti ugrožavaju normalno odvijanje odgojno-obrazovnog procesa, područne škole koje rade u otežanim uvjetima, odnosno škole s pretežnim ili velikim brojem učenika iz kategorije manjinskih povratnika ili koji obrazuju veći broj učenika romske nacionalnosti i drugih nacionalnih manjina. Također, između ostalog, prednost su imali i projekti proširivanja smještajnih kapaciteta školskih objekata, kao i prilagođavanja školskih prostorija s ciljem administrativno-pravnog ujedinjavanja „dvije škole pod jednim krovom“. Prilikom raspodjele sredstava se uzimao u obzir ukupan broj učenika na području kantona te socijalno-ekonomsko stanje kantona, kao korektivni faktor povećanja pripadajućih sredstava.

Prilikom potpisivanja ugovora istaknuto je da se, u trenutnoj situaciji, nastojala izvršiti što pravednija raspodjela, odnosno odgovoriti na najurgentnije i najhitnije potrebe. Također je izražena potreba povećanja izdvajanja sredstava za ove namjene na svim nivoima, ali i daljeg poboljšanja i razvijanja saradnje između federalnog i kantonalnih ministarstva s ciljem realiziranja ovakvih i sličnih projekata te unapređenja obrazovnog procesa u cjelini i provođenja svih reformskih aktivnosti u ovoj oblasti.

Galerija