Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke/znanosti čestita Međunarodni dan maternjeg jezika, koji se obilježava svake godine 21. februara/veljače, s ciljem unapređivanja, učenja i razvoja maternjeg jezika, te njegovanja jezične i kulturne različitosti i višejezičnosti.
Ovaj dan proglasila je Organizacija za obrazovanje, nauku i kulturu pri Ujedinjenim narodima – UNESCO, svjesna uloge materinskog jezika u razvoju komunikacijskih vještina i oblikovanju svijesti i kreativnosti. Istraživanja pokazuju kako polovici od šest hiljada svjetskih jezika prijeti nestanak u idućih nekoliko naraštaja, jer polovicu svih jezika govori samo deset hiljada i manje govornika, a čak četvrtinu samo hiljadu osoba. Obrazovni sistemi širom svijeta i Internet zanemaruju hiljade jezika, što ugrožava i bogatstvo ljudskog znanja.
Inače, i UNESCO-ov dokument 16/C iz 1970. godine kaže: „Maternji jezik označuje put ljudskog bića i pomoću njega ono ulazi u društvo, čini svojom kulturu grupe kojoj pripada i postavlja temelje razvoju svojih intelektualnih sposobnosti“.
Dakle, cilj proglašavanja ovog međunarodnog dana vezan je za važnost učenja, govorenja i razvijanja svijesti o maternjem jeziku. Maternji jezik je dio kulturnog identiteta naroda, tačka prepoznavanja, različitosti, ali i tolerancije i razumijevanja. Maternji jezik je blago prema kojemu se svaki čovjek mora odnositi i s ljubavi, i s poštovanjem.
Stoga, Međunarodni dan materinskoga jezika ima svrhu podsjećati čovječanstvo na niz moralnih i praktičnih obaveza kojima može očuvati lingvističku raznovrsnost kao jedno od najvećih bogatstava koje nam je prošlost ostavila.
Zanica; Tematska sjednica Koordinacije ministara obrazovanja i nauke/znanosti FBiH