U petak četiri bh. grada slave nauku

Datum obavijesti: 22/09/2015

Oko 300 gradova 30 zemalja Evrope sudjelovat će u desetoj "Noći istraživača", a ove godine Manifestaciji, koja slavi istraživanje i nauku, pridružit će se i četiri bh. grada - Sarajevo, Banja Luka, Bijeljina i Mostar - gdje će, među brojnim aktivnostima, biti organiziran i "Sajam nauke".

„Noć istraživača“ je pokrenula Evropska komisija 2005. godine, kao dio programa FP6 koji povezuje građanstvo i istraživače jednom godišnje, zadnjeg petka u septembru, pružajući alternativu za uobičajeni izlazak petkom, i to promoviranjem nauke u večernjim satima brojnim aktivnostima. Ova jedinstvena noć - kako su danas (22.09.2015. godine) na pres-konferenciji naglasili organizatori - četvrti put se održava u Bosni i Hercegovini, a težište je na predstavljanju istraživača u opuštenoj i prijateljskoj atmosferi, isticanju pozitivnog uticaja istraživača na svakodnevni život građana te promoviranju karijere istraživača.

U BiH će "Noć istraživača" biti organizirana pod sloganom "Započni lančanu reakciju!", odnosno kampanjom s fokusom na saradnji kroz nauku, a kako bi se započela lančana reakcija pozitivnih promjena u društvu te demonstrirao model uticaja inovacija na poduzetništvo.

Šef Sekcije operacija za društveni razvoj, civilno društvo i prekograničnu saradnju pri Delegaciji Evropske unije u BiH Massimo Mina kazao je da ovaj događaj sufinansira Evropska komisija, u okviru programa Horizon 2020, jednog od najvećih programa za nauku i istraživanje u svijetu. Podvukao je da će "Noć istraživača" biti način podizanja svijesti o važnosti nauke i istraživanja jer je to osnova za razvoj gospodarstva u zemlji, a može pomoći i procesu integracija BiH ka Evropskoj uniji.

Šef Odsjeka za nauku i koordinator za Horizon 2020 BiH pri Ministarstvu civilnih poslova BiH Ammar Miraščija naglasio je da Ministarstvo radi mnogo na mobilnosti bh. istraživača te ohrabruje akademske predstavnike u BiH i sve bh. firme da sudjeluju u programu Horizon 2020. Dodao je i da Ministarstvo ove godine radi revidiranu strategiju razvoja nauke u BiH i prateći akcioni plan u kojem su većinom nosioci aktivnosti entitetska ministarstva.

Federalna ministrica obrazovanja i nauke dr.sc. Elvira Dilberović naglasila je da ovo Ministarstvo manifestaciju podržava sa skromnih 3.000 KM, ali je iznijela podatak da se godišnje, iz budžeta Ministarstva, izdvaja dva miliona KM za nauku. Najavila je da će se uskoro raditi na prikupljanju podatka o izdvajanjima za nauku budući da takvi podaci ne postoje, a oni će biti osnova za izradu strategije za nauku.

Ambasadorica Francuske u BiH Claire Bodonyi smatra da ovogodišnja Manifestacija ima veliki značaj, najavivši i održavanje Međunarodne konferencije o klimi, u Parizu, krajem godine, kada će se pokušati pronaći način za spas planete, a na njeno uništavanje upravo su ukazali istraživači.

Inače, svake godine oko 11.000 građana posjeti aktivnosti "Noći istraživača" u Bosni i Hercegovini.