Datum obavijesti: 12/05/2016
Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke bilo je u srijedu, 11.05.2016. godine, u Sarajevu, domaćin susretu članova uprava osnovnih i srednjih škola iz Turske s kolegama iz bratimljenih škola u Bosni i Hercegovini. Susret 180 članova naučnog, prosvjetnog osoblja iz turskih gradova Istanbula i Yalove s kolegama iz više kantona u Federaciji BiH realiziran je u projektu „Bratske škole“ Kulturnog centra Yunus Emre.
Federalna ministrica obrazovanja i nauke dr.sc. Elvira Dilberović, uz dobrodošlicu gostima, označila je to kao jednu od aktivnosti na osnovu Protokola o suradnji potpisanog između ministarstava obrazovanja Turske i Federacije BiH te protokola čiji je potpisnik Kulturni centar Yunus Emre.
„Važno je jačati veze, obrazovne, kulturne, ekonomske, putem protokola bratimljenih škola i obrazovnih projekata. Cilj je da što više učenika iz Bosne i Hercegovine posjeti Tursku i obrnuto radi razmjene najboljih praksi i obrazovnih iskustava. Obaveza Federalnog ministarstva je da zajedno sa svim obrazovnim nivoima omogući svakom djetetu ista prava i dostojanstvo u obrazovnom sistemu BiH“, kazala je, između ostalog, ministrica.
Na tom tragu je, po njenim riječima, protokol o saradnji, koji se prvenstveno odnosi na učenje turskog jezika u bosanskim školama. Ministarstvo vjeruje da će učenje bosanskog i turskog doprinijeti širenju prijateljskih veza i daljnjoj suradnji dviju prijateljskih zemalja, osnaživanju obrazovnih, kulturnih te u konačnici i ekonomskih relacija. U Federaciji Bosne i Hercegovine, u više kantona je zaživjela praksa izučavanja turskog jezika kao drugog stranog jezika koji učenici mogu birati za pohađanje.
„Tokom nedavnog susreta u Mostaru sa zamjenikom turskog ministra obrazovanja Orhanom Erdemom, razgovarano je i o uvođenju bosanskog jezika u obrazovni sistem u turskim školama“, kazala je ministrica Dilberović koja se nada da će ovaj projekt doživjeti realizaciju.
Direktor Turskog kulturnog centra Yunus Emre u Sarajevu Mehmet Akif Yaman prezentirao je gostima aktivnosti tog centra, naglašavajući da je 45 predstavništava otvoreno u 37 država, a da je prvi u BiH svojevremeno otvoren u Sarajevu. Predstavništva su u međuvremenu otvorena u Mostaru i Fojnici, zaživljava i u Tuzli, dok će u Cazinu i Goraždu tek biti otvorena, najavio je Yaman.
Više od 6.000 učenika u sedam kantona Federacije BiH izučava turski kao drugi izabrani strani jezik. Kako obrazovanje, jedan od najvažnijih društvenih segmenata, daje rezultate kasnije i dugoročno, to, po njegovim riječima, u krajnjem može imati pozitivan uticaj na ekonomske veze. Yaman je naveo da Centar Yunus Emre raznim aktivnostima, takmičenjima učenika, dječijim festivalima i sličnim edukativnim sadržajima nastoji da učenici međusobno bliže upoznaju tursku i bosanskohercegovačku kulturu.
Mostar; Svečana ceremonija dodjela odluka najboljim učenicima u FBiH
Mostar; Svečana ceremonija dodjele odluka znanstvenicima i istraživačima