Zakazana posebna tematska sjednica Koordinacije ministara obrazovanja u FBiH o problemu vršnjačkog nasilja i zlostavljanja

Datum obavijesti: 07/01/2016

Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke poziva sva kantonalna ministarstva obrazovanja da se žurno izjasne o mjerama i aktivnostima koje poduzimaju kako bi se spriječio i suzbio svaki oblik vršnjačkog nasilja i zlostavljanja.

Također, u vezi s ovim ozbiljnim problemom među djecom i mladima, za srijedu, 13.01.2016. godine, zakazana je i posebna, tematska sjednica Koordinacije ministara obrazovanja u Federaciji Bosne i Hercegovine, te pozivamo sve ministre da zajedničkim radom i koordiniranim aktivnostima potaknemo nastavak rada na suzbijanju vršnjačkog nasilja te unaprijedimo postojeće aktivnosti koje se poduzimaju u kantonima.

U vezi s posljednjim tragičnim događajem u Kantonu Sarajevo, koji je, nažalost, uzeo jedan dječaki život te teško pogodio svakog čovjeka u ovoj zemlji, očekujemo od svih mjerodavnih institucija da što hitnije rasvijetle sve okolnosti ovog slučaja.

Obrazovno-odgojni sistem je vrlo važan u spriječavanju i otkrivanju svakog oblika zlostavljanja djece, pa tako i vršnjačkog, kao i u pružanju podrške djetetu i porodici, a škole su dužne reagirati na svaku pojavu nasilja, bez obzira na to koje je vrste i zašto se pojavljuje. Ovo je, upravo, način i kako možemo smanjiti, pa u konačnici i suzbiti, zlostavljanje te osigurati sigurno i poticajno okruženje u školama te da djecu odgajamo u ozračju međusobnog uvažavanja, poštovanja i ravnopravnosti.

Stoga, pozivamo sva nadležna kantonalna ministarstva da se dodatno angažiraju i poduzmu pojačane mjere inspekcijskog i drugih oblika nadzora u svim odgojno-obrazovnim ustanovama, kako javnim tako i privatnim, te da u narednom periodu intenziviraju provođenje programa prevencije vršnjačkog nasilja i maloljetničke delikvencije.

Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke izražava punu spremnost da, u skladu sa svojom koordinirajućom ulogom, pruži podršku kantonima u poduzimanju neophodnih aktivnosti, a prije svega u programima dodatne edukacije nastavnog osoblja i menadžmenta škola kako bi, u saradnji sa roditeljima, mogli prepoznati probleme i sve promjene u ponašanju djece. Posebno je važno da svi zajedno radimo na smanjenju i suzbijanju nasilja u školama, svako iz svog ugla i svoje uloge, i odlučno reagiramo na ovaj problem te poučimo i odgojimo djecu da bolje poštuju jedni druge i da se svi osjećaju vrijednima i važnima.