Održan peti sastanak Savjetodavnog odbora projekta „Kvalitetno obrazovanje za sve”

Datum obavijesti: 14. 05. 2025

Peti sastanak Savjetodavnog odbora, u okviru treće faze Horizontal Facility projekta „Kvalitetno obrazovanje za sve“, održan 12. maja 2025. godine pod pokroviteljstvom Vijeća Evrope i Evropske unije.

Savjetodavni odbor ovog projekta u Bosni i Hercegovini čine predstavnici Ministarstva civilnih poslova BiH; Ministarstva prosvjete i kulture RS; Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke; Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona; Ministarstva prosvjete, znanosti, kulture i športa Posavskog kantona; Ministarstva obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona; Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta Zeničko-dobojskog kantona; Ministarstva za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport Bosansko-podrinjskog kantona; Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta Srednjobosanskog kantona; Ministarstva obrazovanja, znanosti, kulture i športa Hercegovačko-neretvanskog kantona; Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta Zapadnohercegovačkog kantona; Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo; Ministarstva znanosti, prosvjete, kulture i športa Kantona 10 i Odjela za obrazovanje Vlade Brčko Distrikta. Pored članova Savjetodavnog odbora, sastanku su prisustvovali predstavnici Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, Institucije ombudsmena / ombudsmana za ljudska prava BiH i Direkcije za evropske integracije BiH. 

Sastanak su otvorili Sarah Keating, šefica Divizije za formalno i neformalno obrazovanje u Odjeljenju za obrazovanje Vijeća Evrope, Adnan Husić, pomoćnik ministrice u Ministarstvu civilnih poslova BiH, Fermin Cordoba, politički savjetnik i koordinator tima Delegacije Evropske unije u BiH. 

Zorica Lešić, viša projektna službenica u Uredu Vijeća Evrope u Sarajevu, upoznala je članove/članice Savjetodavnog odbora s aktivnostima realiziranim u okviru ovog projekta u periodu decembar 2024 - maj 2025. godine, a potom su razmatrani prijedlozi novih aktivnosti koje će se provoditi u narednom periodu u cilju razvoja demokratske kulture u školama. 

Projekat se provodi u četverogodišnjem periodu s ciljem daljeg unapređenja kvaliteta obrazovanja u Bosni i Hercegovini kroz njegovanje kulture demokratije i inkluzije te suzbijanja svih oblika diskriminacije u obrazovnom sistemu. Oslanja se na rezultate postignute tokom prethodnih faza programa Horizontal Facility I i II, te nastavlja podržavati efikasnu provedbu Preporuka za politke djelovanja sa Mapom puta za unapređenje inkluzivnog obrazovanja  kao ključnog dokumenta koji kroz šest specifičnih ciljeva predstavlja osnov za unapređenje inkluzivnog obrazovanja i dalji razvoj inkluzivnih obrazovnih politika u Bosni i Hercegovini: 

  1. Osigurati da se kvalitetno obrazovanje za sve doživljava kao javno dobro i osnovna društvena vrijednost u Bosni i Hercegovini;
  1. Osigurati integraciju diverzificiranog društva u Bosni i Hercegovini kroz unapređenje društvene kohezije na osnovu interkulturalnih kompetencija svih zainteresiranih strana;
  2. Provesti antidiskriminatorne politike u skladu sa međunarodnim standardima;
  3. Razviti demokratsku kulturu u školama zasnovanu na načelima (demokratskih) prava i odgovornosti; aktivnog, svrsishodnog i djelotvornog učešća, uključujući učešće u upravljanju; vrijednostima, poštovanju i zaštiti različitosti;
  4. Osnažiti učenike da postanu kompetentni pojedinci, sposobni za kritičko i inovativno razmišljanje te samim tim potpuno spremni da postanu građani koji efektivno učestvuju u životu raznolikog društva u Bosni i Hercegovini.
  5. Unaprijediti kompetencije nastavnika i drugog školskog osoblja kako bi mogli realizirati specifične ciljeve 2, 3, 4 i 5 te pomoći u realizaciji specifičnog cilja 1. 

Detaljne informacije o Referentnom okviru i Modelu kompetencija za demokratsku kulturu dostupne su na web-stranici Ureda Vijeća Evrope u Sarajevu Referentni okvir kompetencija za demokratsku kulturu - Ured Vijeća/Savjeta Evrope u Sarajevu