
Datum obavijesti: 17. 02. 2026
Direktor Arhiva Federacije BiH, Hajrudin Ćuprija, posjetio je Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke/znanosti. U razgovoru s pomoćnikom ministrice za nauku/znanost i tehnologije, Marko-Antonijem Brkićem, predstavio je ukratko plan razvoja i jačanja resursa Arhiva Federacije BiH, posebno u području digitalne transformacije, te aktivnosti oko usklađivanja zakonodavnog okvira za arhivsku djelatnost u Federaciji BiH.
Pomoćnik Brkić upoznao je direktora Arhiva s aktivnostima i programima Sektora za nauku/znanost i tehnologije planiranima za 2026. godinu, među kojima su istaknuti programi izrade strateškog dokumenta za razvoj nauke/znanosti, inovacija i tehnologije u funkciji ekonomskog razvoja Federacije BiH, kao i dovršetak uspostave znanstveno-istraživačkog informacijskog sistema na području Federacije BiH koji je planiran u suradnji s Nacionalnom i univerzitetskom bibliotekom BiH.
Konstatirano je da Arhiv Federacije BiH i Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke/znanosti imaju velike mogućnosti suradnje u području digitalne transformacije, a što je istaknuto kao jedan od prioriteta i prepoznato kao prostor za međunarodnu podršku Bosni i Hercegovini kroz programe kao što su: dobra uprava i upravljanje javnim sektorom, pametan rast - unapređenje pristupa i kvaliteta obrazovanja i obuke, digitalna infrastruktura, društvo jednakih mogućnosti - unapređenje politika socijalne zaštite i inkluzivnost obrazovnih sistema.
Mostar: Svečana manifestacija dodjela nagrada najboljim učenicima u FBiH
Mostar; Obilježavanja Dana nauke/znanosti u Federaciji BiH (Program)